Up untill a week ago Nofrills carried these “three packs” of salmon for $10. Now the same pack contains two for the same $10. I thought it felt light when I bought it yesterday.

This comes to about $0.02 increase per gram, and a $1.10 price increase overall. Or a 11% increase in price overall. Meanwhile inflation is at 6-7%?!

  • Max_Power
    link
    fedilink
    English
    2
    edit-2
    2 years ago

    going vegan at this point

    Eating vegan is even more expensive. Source: sample of 1 (me)

    If you want to save money, go fruitarian. /s

    • squiblet
      link
      fedilink
      12 years ago

      Why would it be? I can get tofu and beans cheaper than even the subsidized rates of meat and cheese. If you buy processed vegan products, perhaps.